• header
DRIVEN
BY
RIDERS
SNK \ Foto a video \ Zobrazení

Ozone Zephyr - tak jak to opravdu je !

Po loňský nepříliš vydařený dovolený na chorvatský Viganji co se týče větru, kdy místní termika naskakovala slabá a chodila kolem 5-6m/s a víc se už prostě nerozjela, jsem začal řešit otázku kita do slabýho větru.


Přemýšlel jsem nad mega komorou od Flysurferu, kterou zde každoročně jezdí nějakej rakušák a slušně s ní pokryje slabou termiku. Ale nedostatek místa pro přípravu a i obtížný přistáni velkých uzavřených komorových kitů mě od komory odradilo. Vsadil jsem tedy na vzducholoď od Ozone a myslím, že to byla dobrá volba. Když jsem se domlouval s Filipem, slíbil jsem mu nezávislej test, tak tady jsou pravdivý informace a ne žádný „kecy ala prodejce“:


Zephyra v klidu udržíte ve vzduchu od nějakých 4 m/s, je ovšem nesmysl se v takto slabým větru pouštět na vodu, pokud teda nevážíte 40kg, pak vám to asi i pojede. Pro mojí váhu 85kg a klasickej board velikosti 133 x 42 cm je dolní hranice jezditelnosti nějakejch 5 - 5,5m/s - ovšem stabilního termickýho větru, kterej pod těch 5m/s nepadá. Při takových hodnotách úplně v klidu udržíte výšku a nastoupáte. Skoky, rotace i unhook věci jsou samozřejmostí.


Zephyra jsem zkoušel i s velkou deskou 160 x 46 cm, při použití těchto dveří je možné udržet výšku i při větru od 4,5 m/s - ale je to opravdu o ničem, prostě jen jezdíte sem a tam. Lehčí váhy pod 60kg si můžou ale i při těchto hodnotách skvěle pojezdit. Horní hranice větru, do který se dá Zephyr jezdit mě ale překvapila nejvíc. Začal jsem při slabým větru kolem 6m/s a kite jsem měnil za menší když bylo na měřáku 10m/s - a to jsem neměl vůbec zatáhlej depower. Myslím že Zephyr je jezditelnej do nějakejch 12-13m/s při hmotnosti ridera přes 80 kg.


Co se týče rychlosti kitu, na jeho velký rozměry to zas není tak hrozný, myslel jsem že to bude větší katastrofa.


Další věc, ze který jsem měl největší obavy, byla startovatelnost Zephyra z vody. Nikdy bych ale nevěřil, že takto velký kite půjde v pohodě startovat při slabým větru kolem 5-ti m/s - a ještě bez pátý lajny. Dával jsem si tedy sakra pozor, aby mi kite nespadl do vody, což se stejně povedlo. Tak a jsem v pr.. myslel jsem si, když Zephyr plaval přede mnou. Podržel jsem ale jednu z řídících lines, kite se v pohodě převrátí na bok a startuje i při slabém větru.


Zephyr je opravdu vyladěn do detailů - je to určitě tím, že se jedná jen o jednu velikost této třídy, a že to není jen obšlehnutá větší kopie celé velikostní řady.


Závěrem - pokud hledáte kite i do slabého větru, kdy ostatní sedí na pláži a čekají až vítr zesíli na jezditelnou úroveň, běžte bez obav do toho. Kite se dá jezdit i při silnějším větru kolem 9-10 m/s, a je to zase jinej level, kdy případný skoky se stávají spíš plachtěním. Zephyr Vás ve vzduchu podrží opravdu dlouho. Je příjemný mít ve výbavě takovou obludu, s níž můžete jezdit když ostatní zevlují po pláži a čekají . . .

Ahoj Lukáš

odkaz na můj blog, zde najdete videa a fotos : http://www.arimarseapioneer430.cz/arimar430/Novinky___Blog/Entries/2010/10/4_Ozone_Zephyr_-_tak_jak_to_opravdu_je_!.html
Vložil: admin1, 05.10.2010
Zpět na přehled

pája (profil)
06.10.2010, 11:57:35

Vzhledem k tomu že tuhle sezonu jezdim z 99% jen Zephyra, můžu zodpovědně říct že souhlasim.

Při použití boardu o rozměru 144/44 a při mejch 85kg je spodní hranice větru  na pojezd 4,5m/s a horní hranici mam vyzkoušenou při nárazech kolem 12m/s. Drak letí  v pohodě už při cca 3m/s , což jsem si testnul při snowkitingu, takže se dá i tak v pohodě pojezdit na sněhu.

Už si nedokážu předtavit ježdění hlavně v čechách bez Zefoše !!

Aloha Pája

Odpovědět

Kontakt | Zpracování osobních údajů | FAQ | Návod na vložení článku

mystic kiteboardingmystic kiteboarding facebookozonekites czech facebook pageozonekites international facebook pagemystic kiteboardingmystic kiteboarding facebookozonekites czech facebook pageozonekites international facebook page

design & code puradesign.cz